Prohledat tento blog

sobota 12. března 2011

Nové QTH

Mohlo by se zdá, že jak rychle jsem s Radio DX blogem začal, tak rychle jsem s ním skončil, ale opak je pravdou! Několikadenní, možná i týdenní absenci v psaní blogu má na svědomí přesun na nové QTH. To se nachází pouze 2 kilometry východně od QTH předchozího, pár kilometrů od Mnichova Hradiště. Na rádio jsem měl teď velmi málo času, protože stěhování bylo náročné a také dokončovací práce na domě dávají stále zabrat. Každý večer si ale na rádio opět snažím nějaký ten čas vyhradit. V podstatě se řídím starým známý pořekadlem "nejdříve práce pak zábava". Nicméně dlouhodrátovou anténu jsem natáhl již během prvních hodin v novém. Na konci zahrady roste mladší ořech, není moc vysoký, ale korunu bude mít ve výšce 5-6 metrů, takže pro natažení antény se hodí dobře. Anténu vedu ze střešního vikýře přes hřeben (tzn. max. výška domu - 8,5 metru) právě na tento ořech. Vzduchem jde drát cca 35 metrů. Žádná sláva, ale mohlo by být hůře. Horší je to ale s azimutem. Ten příliš uspokojivý není. Drát je natažený zhruba ve směru 35°/215°. Co to znamená je vidět na azimutální mapě vygenerované přímo pro mé QTH (vygenerovat lze zde: http://ns6t.net/azimuth/azimuth.html).
Pokud by anténa dlouhá 35 metrů vykazovala směrové účinky, je nejpravděpodobnějším směrem SV Asie. Takový směr mně ale nabuzen několika úlovky ze zámoří, uskutečněné ještě na starém QTH, příliš nenaplňuje. Na střechu proto putoval miniwhip, který má zatím dočasné umístění na komíně. MW je cca 10 metrů nad zemí. Podle předběžných průzkumů dává silnější signály než LW na majákovém pásmu DV. Na SV je srovnatelný s drátem.
Po pár dnech dumání, které běželo jako skrytý proces v mé hlavě na pozadí všech ostatních činností se mi podařilo vygooglit zajímavou MLA anténu. O té se zmíním zase příště....
...
Aktuálně naladěna ship komunikace na 4113 kHz USB.

Žádné komentáře:

Okomentovat

FM Tropo Conditions

FM Tropo Conditions
Hepburn´s Tropo Maps