Prohledat tento blog

úterý 29. března 2011

AM: 16-60 The Avenue

Úterní ráno mi přineslo první identifikovanou stanici ze zámoří v novém QTH! Stanici 16-60 The Avenue alias WCNZ z Floridy (Marco Island, Florida, USA) jsem již slyšel v předchozí lokalitě, zde to ale bylo poprvé a to se vší parádou! Signál takový, že byl srozumitelný bez sluchátek a dokonce ani přítelkyně neprotestovala, co to ráno zase poslouchám za šumy:-) !

Vysílač stanice je umístěn mezi močály nedaleko letoviska Marco Island na západním pobřeží Floridy


pondělí 28. března 2011

AM: MLA - první testy

Dnes se jen krátce s nahrávkou zmíním o anténě MLA, kterou jsem postavil během víkendu. O její konstrukci včetně fotografií se rozepíši jindy. Dnes jen dvě ukázky. Z těch je patrné, že anténa MLA dává slabší signál než z 35m dlouhý drát, avšak signál je v podstatě bez rušení. Další testy budou následovat. Předpokládám, že zapracuji některé rady z DX konference, za které děkuji!

Záznam VOA 4940 (zarušené pasáže jsou z drátu, bez rušení je MLA):

neděle 13. března 2011

Kabel PK1

S novým QTH je potřeba zdokonalit anténní vybavení. Již se nejedná o žádnou provizorní instalaci, ale anténní systém by zde měl sloužit dlouhá léta. Sice nemám možnost natáhnout dlouhý drát více než nějakých 40 metrů, na antény typu dipol, invertované V atp. bude drátu potřeba ještě moc. Stejně jako na MLA anténu.
Za tím účelem jsem začal s hledáním asi nejpoužívanějšího drátu a to vojenského PK1 (polní kabel jednožilový). Jeho zásoby se evidentně již tenčí, cena roste a moc se sehnat již nedá. Podobně to platí pro kabel LK2 - dvoužilový. Po konzultaci s JB jsem zůstal u klasiky PK1, neboť LK2 hrozil vznikem nežádoucí kapacity, která by mohla způsobovat útlum signálu. Pro drát-kabel jsem se vypravil asi 40 km od Mladé Boleslavi a zakoupil cívku o návinu 500 metrů za 1000 Kč, tedy ještě akceptovatelných 2 kč/m.

sobota 12. března 2011

Nové QTH

Mohlo by se zdá, že jak rychle jsem s Radio DX blogem začal, tak rychle jsem s ním skončil, ale opak je pravdou! Několikadenní, možná i týdenní absenci v psaní blogu má na svědomí přesun na nové QTH. To se nachází pouze 2 kilometry východně od QTH předchozího, pár kilometrů od Mnichova Hradiště. Na rádio jsem měl teď velmi málo času, protože stěhování bylo náročné a také dokončovací práce na domě dávají stále zabrat. Každý večer si ale na rádio opět snažím nějaký ten čas vyhradit. V podstatě se řídím starým známý pořekadlem "nejdříve práce pak zábava". Nicméně dlouhodrátovou anténu jsem natáhl již během prvních hodin v novém. Na konci zahrady roste mladší ořech, není moc vysoký, ale korunu bude mít ve výšce 5-6 metrů, takže pro natažení antény se hodí dobře. Anténu vedu ze střešního vikýře přes hřeben (tzn. max. výška domu - 8,5 metru) právě na tento ořech. Vzduchem jde drát cca 35 metrů. Žádná sláva, ale mohlo by být hůře. Horší je to ale s azimutem. Ten příliš uspokojivý není. Drát je natažený zhruba ve směru 35°/215°. Co to znamená je vidět na azimutální mapě vygenerované přímo pro mé QTH (vygenerovat lze zde: http://ns6t.net/azimuth/azimuth.html).
Pokud by anténa dlouhá 35 metrů vykazovala směrové účinky, je nejpravděpodobnějším směrem SV Asie. Takový směr mně ale nabuzen několika úlovky ze zámoří, uskutečněné ještě na starém QTH, příliš nenaplňuje. Na střechu proto putoval miniwhip, který má zatím dočasné umístění na komíně. MW je cca 10 metrů nad zemí. Podle předběžných průzkumů dává silnější signály než LW na majákovém pásmu DV. Na SV je srovnatelný s drátem.
Po pár dnech dumání, které běželo jako skrytý proces v mé hlavě na pozadí všech ostatních činností se mi podařilo vygooglit zajímavou MLA anténu. O té se zmíním zase příště....
...
Aktuálně naladěna ship komunikace na 4113 kHz USB.

FM Tropo Conditions

FM Tropo Conditions
Hepburn´s Tropo Maps